ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

GÜNAYDIN TÜRKİYE , KARDEŞLERİM , DOSTLARIM VE ARKADAŞLARIM .

Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini 102. yılında
Bizlere Bu Ülkeyi Hediye Eden Canlarını Vererek Ebediyete İntikal Eden
G.Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını
Rahmetle ve Şükranla Anıyoruz

ÇANAKKALE ZAFERİ

Çanakkale Destanı
Yaşamaz ölümü göze almayan.
Zafer, göz yummadan koşana gider.
Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!
Kazanmak istersen sen de zaferi
Gürleyen sesinle doldur gökleri
Zafer dedikleri kahraman peri
Susandan kaçar da coşana gider.
Bu yolda herkes bir ey delikanlı
Diriler şerefli ölüler şanlı
Yurt için döğüşen başı dumanlı
Her zaman bu şandan, o şana gider

Şiir:Faruk Nafiz Çamlıbel

12 Mart 1921 İstiklal Marşımızın Kabulü

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ 12 MART 1921

İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı.Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak, vatan sevgisini ve inancını canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi İsmet Paşadan geldi. İsmet Paşa böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz içinde faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyle bir yarışma açtı. Beğenilen şiir için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir heyetçe bunlar titizlikle incelenerek 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbirisi beğenilmedi yani marş olacak değerde bulunulmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi.
Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclisteki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri beyin yardımını ister.
Hasan Basri bey bundan sonrasını şöyle anlatır;

-Akifin yanımda olduğu bir zaman elime bir kâğıt parçası alarak onun dikkatini çekecek şekilde bir şeyler yazmaya başladım.
-Ne yazıyorsun.
-Marş,..İstiklal Marşı yazıyorum.
-Yahu sen ne adamsın. Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? İçinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?
-Yarışma kaldırıldı. Seçilecek şiire ne para verilecek nede herhangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana söz verdi.
-Ya, o halde yazalım.
İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Bakanlığın seçici heyetine verildi. Bakan Hamdullah Suphi daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan şiirleri askerlere okutmasını, beğenilenleri sıralamasını istedi. Komutanlar kısa sürede sonucu bildirdi. Hepsi Mehmet Akif’in gönderdiği şiiri birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş İstiklal Marşını TBMM ne getirip kabul ettirmekti. Marş ilk olarak 1 Mart 1921 günü yapılan 2.oturumda ele alındı. Meclis Başkanı Mustafa Kemal’in söz veremsi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye çıkarak sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclise ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylamalar 12 Mart 1921 tarihinde yapıldı. Bazı Milletvekilleri bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzun tartışmalardan sonra şiirin kabulü için verilen 6 önerge kabul edilerek İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi. Şiirin bestelenmesi için açılan yarışmaya 24 besteci katıldı.1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti.1930 yılına kadar bu beste çalındıysa da 1930 yılında değiştirilerek Osman Zeki Üngör’ün yaptığı bugünkü beste kullanılmaya başlandı.